O kočce Kačce

Kniha pro začínající čtenáře přináší příběh, který vypráví malá bílá kočička. Jmenuje se Kačka a žije v rodině se dvěma dětmi. Popisuje, jak nás lidi vnímá, a jak se jí v lidské rodině žije.

  • Rok vydání: 1999
  • Napsáno: 1998
  • Stran: 32
  • Žánr: pro začínající čtenáře, příběhy se zvířecím hrdinou
  • Ilustrátor: Vlasta Švejdová
  • Nakladatel: SiD & NERo, edice začínám číst
  • Náklad: /
  • ISBN: 80-85886-53-7
  • Poznámka: Na knihu volně navazuje kniha Kočka Kačka herečkou.
  • Oceněno Zlatou stuhou.

obalKockaKacka

ANOTACE:

Vyprávění o kočičce, která žije ve spořádané lidské rodině a má spoustu přátel nejen mezi dětmi, ale i mezi zvířaty obývajícími velký činžovní dům. Největším Kaččiným kamarádem je ale kocourek Knírek, kterému se Kačka dokonce svěří se svou velkou touhou stát se herečkou.

UKÁZKA 1:

Jsem krásná. Když jdu po ulici, každý se za mnou otočí a řekne: „To je ale kočka!“
A já opravdu kočka jsem. Mém čtyři nohy, kulatou hlavu s bílými oušky o dlouhý mourovatý ocásek.
Jsem kočka domácí, protože žiju doma. A doma, to je u Kukačků. Kukačkovi jsou čtyři. Dva malí o dva velcí. Malí si se mnou hrají a velcí mi dávají jíst.
Velký Kukačka je z nich úplně největší. Dosáhne skoro na strop o na nose nosí skla jako okýnka do očí.
Velké Kukačkové se říká mámo. Točí se pořád v kuchyni a umí hezky hladit. Já mám ráda, když mě někdo hladí. A když mám hlad, dostanu od mámy papáníčko. Papáníčko je někdy ještě lepší než hlazení.
Malá Kukačková se jmenuje Kamila. Na zádech noci velikánskou tašku u chodí do domu, kterému se říká škola. Škoda, že také nemůžu chodit do školy. To bych pak byla kočka školní, jenže Kamila říká, že kočkám je do školy vstup zakázán. To mě mrzí. Ale Kamila je na mě milá. Slíbila že mě brzy bude učit sama.
Malý Kukačka je úplně nejmenší. Jmenuje se Michal a chodí po čtyřech jako já. Asi proto ho taky nepustili do školy. Do školy se chodí po dvou. I když Kamila vyprávěla, že jejich školník chodí po třech, protože má hůl. Ale školník určitě mluví. To Michal ještě mluvit neumí. Jediné, co říká, je mik mik, máma a ham. Michal je mimino. Velký Kukačka, Michal, Kamila a máma jsou moje rodina. Dali mi taky jméno. Jmenuji se kočko Kačka Kukačková.

KockaKacka_1

 

UKÁZKA 2:

KockaKacka_11

 

RECENZE:

… V próze nazvané O kočce Kačce co pokusila rozmnožit poměrně bohatou řadu většinou velmi úspěšných knížek o pejscích a kočkách. Konkurence tedy tvrdá a autorka jako by se ji předem zalekla. Vyprávění kočky Kačky se totiž po odečtení ilustrací scvrkne na několik stránek a ve chvíli, kdy odezní pár drobných scének, jsme na konci. A tak vztah kocourka ze sousedství a Kačky navodí jen vtipnou atmosféru, ale na ucelený příběh nestačí.“
(dit) Nové knihy 48 /1999, s.7

POZNÁMKA:

Kniha získala cenu Zlatá stuha 1999 „za úsměvný humor textu“.

HRAČKA inspirovaná knihou O kočce Kačce  – DŘEVĚNÉ  PUZZLE:

Kačka puzzle