Nakladatelské ceny

Výroční ceny nakladatelství Albatros

za rok 2022

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Vyznamny-prinos_graficky-list-1024x723.jpg.

Tradičním vrcholem večera bylo předání ceny za významný přínos literatuře pro děti a mládež. Tu si letos odnesla spisovatelka Ivona Březinová. Ivona se už v pěti letech rozhodla, že bude spisovatelka, a své slovo dodržela. Psala, studovala český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem a od roku 1996 je spisovatelkou z povolání. Píše pro děti a mládež všech věkových kategorií knihy nejrůznějších žánrů, překládá ze slovenštiny, sestavila povídkové publikace svých studentů, když vyučovala Tvůrčí psaní na Literární akademii. Na kontě má 124 titulů, mnohé byly přeložené (do 19 jazyků) a oceněné (Zlatá stuha, SUK – Cena učitelů, knihovníků a dětí, zápis na Honour List IBBY, je rytířkou Řádu krásného slova aj.). Sama je patronkou literární soutěže pro děti Cena Ivony Březinové, letos proběhne už 5. ročník, a dalších významných projektů. 

V nakladatelství Albatros autorka debutovala v r. 1997 Panáčkem Paneláčkem, od té doby jí vyšlo 55 knih, ať už v edicích První čteníDruhé čteníMá to háček, nebo mimo edice. Vytvořila několik úspěšných řad, jako např. Holky na vodítku, literární cestopisy tzv. Béčkovky, nyní vychází dobrodružná série GO! neboli Gang odvážných (dosud 8 dílů).

Ivona Březinová si vždy pro budoucí knihu nastuduje jakýkoli obor či problematiku, aby příběh byl autentický. Ví, že vedle fantazie je potřeba i poznat a pochopit. Je vnímavá, přátelská, srdečná, je dokonalá profesionálka a je s ní báječná spolupráce po všech stránkách, což potvrdí literární i výtvarná redakce. Je ochotná udělat pro čtenáře téměř cokoli, včetně úchvatných převleků na křtech knih. A protože své čtenáře skutečně miluje, je často spatřena s pověstným batohem na zádech či s ohromným kufrem na kolečkách, jak vyráží na besedy po celé republice. Albatros a jeho lidé mají Ivonu rádi a srdečně přejí, ať se jí i nadále plní krédo: Snít a psát. 

 

za rok 2017


 

za rok 2016

 

za rok 2015

Vyrocni_cena ALB_za2015_AVyrocni_cena ALB_za2015_B

 

za rok 2013

 

za rok 2006

Cestné uznání Alb.2006_malé

 

za rok 2003