GO! – V pasti dravé řeky

Parta, která si říká Gang odvážných, je při prázdninovém výletě do Hřenska vystavena obrovskému nebezpečí při bleskové povodni v soutěskách říčky Kamenice.

 

 

ANOTACE:

Krásný prázdninový den zlákal kamarády z Gangu odvážných k cyklistickému výletu, který plánovali zakončit plavbou na loďce v soutěskách říčky Kamenice. V půli cesty však přátele zastihne bouřka. Prudký liják sílí a koryto sevřené z obou stran vysokými skalami se začíná rychle plnit vodou. Podaří se Alfě, Betě, Marianě, Hardymu, Jonášovi a Timovi zachránit se před bleskovou povodní?

 

MAPKA míst, kde se příběh odehrává:

POSTAVY:

 

UKÁZKA:

Jonáš bleskurychle nahmátl záchranný kruh, který plaval na hladině uvnitř lodi. Původně měli dva, o ten první už někde přišli, Jonáš ani nevěděl kdy a jak. Napřáhl se a vší silou mrštil kruhem co nejblíž k Timovi. Minul. Proud byl příliš rychlý a příliš nevyzpytatelný.

„Sakra! Time! Snaž se něčeho chytit! Vylovíme tě!“ křičel Jonáš na kamaráda zmítajícího se v kalném proudu.

„Ježišikriste, on se utopí!“ kvílela Mariana.

Jonáš si jí nevšímal. V hledáčku měl jen Tima.

„Neplav popředu! Musíš nohama napřed! Slyšíš?! Drž se na zádech a nohama napřed!“

Mariana už stála na přídi, když ji Jonáš koutkem oka zahlédl.

„Zešílelas?“ strhl ji v poslední chvíli do lodi.

„Já… musím pro něj. Já jsem ho neudržela, Jonáši.“

„Není to tvoje vina. Slyšíš?“ zatřásl s ní. „Není to tvoje vina!“

Hardy s dvojčaty dusali po úzkém chodníčku, který tu před více než sto třiceti lety vytesali do skály dělníci knížete Edmunda Clary-Aldringena. Voda jim však byla v patách. Řeka se během chvilky vysápala na skalní ochoz, takže rázem čvachtali mokrým kluzkým bahýnkem.

„Pospěšte si,“ otočil se Hardy na dívky a v tu ránu strnul.

Vodní smršť právě narazila na skálu, u níž před chvílí vylezli na břeh. Popadla jejich loď, semlela ji dohromady se zbytkem zábradlí a touhle ničivou hmotou zaútočila na dřevěnou budovu pokladny.

„Pryč! Pryč!“ jektal Hardy, ale nedokázal odtrhnout zrak.

Uslyšeli hlasitý praskot. Srub se rozlomil na jednotlivé stěny a s děsivým skřípěním se zřítil do řeky, okamžitě uchvácený proudem. Následná vlna olízla skálu lačným jazykem a hnala se podél břehu tak vysoko, kam dosáhla.

Hardy postřehl, že se dvojčata v panice prohnala kolem něj. Skalní ochoz po pár metrech končil a turistická stezka se nořila do úzkého, pětadvacet metrů dlouhého tunelu. Než Hardymu došlo, co se děje, zmizely obě dívky uvnitř.

„Ne! Tam ne! Zpátky!“ zařval a zoufale se rozběhl za nimi.

Řeka ho divoce pronásledovala. Předvoj vlny už mu cákl na záda.

„Alfo! Beto! Do tunelu ne! To je past!“

Neslyšely ho. Nebo ho nechtěly slyšet. Nebo už jim prostě hrůza nedovolila logicky uvažovat. Strach jim velel utéct. Pryč. Dopředu, protože jinam to ve strmé soutěsce nešlo.

Voda měla tu samou zkušenost, navíc prověřenou miliony let. Musí téct dolů, z kopce. A když se nemůže rozlít do stran, aby zatopila louky, lesy, pole, boční přítoky, ulice, parky, náměstí… když nic z toho široko daleko není, nezbývá jí než stoupat.

Úzký kaňon se plnil vodou.

Hardy doběhl na okraj tunelu a křikl do tmy.

„Alfoóó! Betoóó!“

Slyšel jen hukot vody. Když se otočil, bylo na cokoliv pozdě. Zbývalo jen poslední. Pořádně se nadechnout.

 

Přežil bys situaci, do jaké se dostal Gang odvážných? Pro jistotu si v závěru knihy prostuduj Zásady přežití při povodni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RECENZE 1:

Z populární edice Gang odvážných GO! nám nesmí utéct žádný příběh. Zprvu to vždy vypadá na pěkný výlet, který se však vlivem počasí a nevyzpytatelných událostí změní na doslova boj o holý život. Spisovatelka Ivona Březinová umí napětí tak vystupňovat, že nedočkavě obracíte stránky, a nemůžete se odtrhnout. Aspoň to jsem odpozorovala u naší Beaty, která aspoň na chvilku odloží mobil a čte, dokud knihu nedočte. Přispívají k tomu také ilustrace Matyáše Namaie, díky nimž je napětí ještě plastičtější.
V příběhu V pasti dravé řeky vyrazí děti tentokrát do hřenských soutěsek na lodičky. Překrásná okolní divoká příroda je velkým lákadlem, opravdová pastva pro oči a tolik míst, co stojí za to vidět. Jenže kvůli bleskové povodni, způsobené nečekaným množstvím srážek, se nevinný výlet promění na boj o přežití. Šestice přátel pak spolu s ostatními návštěvníky zažije opravdu nepříjemné chvilky, pro které se však hodí znát zásady pro přežití, které v bezpečí obýváku mohou působit pro někoho nadneseně, jenže tváří v tvář nebezpečí se z nich stávají rady k nezaplacení. Na konci knížky takový soupis rad a pravidel najdete, a stojí za to si je přečíst aspoň 2x. Nevíte, kdy se vám budou hodit, protože nebezpečí může být blíž, než si myslíte, a to i přesto, že jste uvědomělí a chováte se vždy zodpovědně. Příroda je mocnější než my.

ukázka: Jonáš se ohlédl, protože ten hukot uslyšel jako první. Mariana viděla, jak se mu oči rozšířily strachem, a taky se otočila. Karel se stihl jen pokrčit v kolenou, ale náraz obří vlny neměl šanci ustát. Vmžiku ho to smetlo do zuřícího proudu, takže už neviděl, jak vlna vymrštila loď i s dětmi do výšky…

V edici již vyšlo Ztraceni ve vlnách, Nevinná lavina, Ve spárech džungle, Netvor třese zemí a Poušť, všude poušť. A já doporučuji každou z nich, čtenář se dozví, nejen jak bojovat s nepřízní situace, ale jak je důležité táhnout s ostatními za jeden provaz, a že je fajn mít kamarády, kteří vás podrží a pomohou vám.

Lucie Cooper, 19.12. 2021, Kosmas

https://www.kosmas.cz/knihy/297614/v-pasti-drave-reky/

 

RECENZE 2

 


ČTENÍ PRO TY, KTEŘÍ SE NEVZDÁVAJÍ

Leden 2022

Ivona Březinová, autorka knih pro děti a mládež, disponuje neutuchající kreativitou a schopností fabulace. Nebojí se psát o jinakosti i postižení, její poslední série se věnuje přežití v extrémním prostředí.  

Text: Michaela Zindelová
Foto: archiv autorky

Tvorba Ivony Březinové zahrnuje nejen leporela, pohádky a příběhy ze života dětí, ale i encyklopedie. Některé její texty se často zaměřují na témata „jinakosti“ a handicapu (autismus, dítě na vozíku, šikana, závislosti nebo Alzheimerova choroba). Nedávno jsme vás v Můžeš informovali o jedné z posledních knížek Ivony Březinové, Vire, padni! V roce 2020 totiž napsala novou story „v přímém přenosu“ o covidovém fenoménu.

Dlouhodobě se spisovatelka věnuje i problematickým okamžikům v životě dětí a její poslední realizovaný nápad je veskrze originální. Jde o osm příběhů o přežití v extrémním prostředí (moře, hory, džungle, poušť) nebo živlech (země, voda, oheň nebo vzduch) ve všech koutech světa. Mají nevinnou počáteční zápletku, každá story existuje samostatně, s názvem Go! – Gang odvážných, příběhy o přežití. Osmice plánovaných knih není zatím dokončená, ale pevně je všechny spojuje šest hrdinů, malých teenagerů – Jonáše, Mariany, Tima, Hardyho a jeho sester, dvojčat Alfy a Bety.

Knížky Gang odvážných jsou vyprávěné přirozeným, jednoduchým a dobře odposlouchaným jazykem cílové čtenářské skupiny. Nemenší množství péče věnuje spisovatelka a nakladatelský tým grafickému vybavení – všech knížek se ujal Matyáš Namai, kreslíř a grafik. Jeho přesná komiksová kresba dotahuje smršť příběhů k dokonalosti.

Příběhy Ivony Březinové, orientované na děti a mládež, mívají často na konci jistý bonus, chytré rady, poučení a zásady pro nečekané situace – tentokrát o tom, jak přežít hraniční situace, do kterých se nečekaně můžeme dostat – při zemětřesení, bloudění v horách nebo při povodni.

Ivona Březinová: Gang odvážných, GO!, vydalo nakladatelství Albatros, 2021 (ilustrace Matyáš Namai)

Více informací naleznete na
http://www.brezinova.cz
https://www.gangodvaznych.cz
https://www.instagram.com/ivona_brezinova/

.
.
.
.

 

O nebezpečných dobrodružstvích